Info om Roma Club Svezia

Roma Club Svezia (RCS) är en oberoende supporterförening till fotbollsklubben AS Roma. RCS grundades år 2005 och har sedan dess växt och blivit knytpunkten för svenska romanisti. Föreningens huvudsyfte är att göra det enklare och roligare att vara svensk supporter till Roma genom att agera som ett forum för och skapa en gemenskap mellan svenska romanisti, gamla som unga och kvinnor som män. Föreningen har sedan starten haft sin bas i Stockholm, men till säsongen 17/18 är styrelsen även bofast i Östergötland och Göteborg.

Som medlem tilldelas du varje säsong ett medlemspaket innehållande diverse souvenirartiklar. Utöver detta så erbjuds du som medlem möjligheten att via oss och moderföreningen Associazione Italiana Roma Club, AIRC, köpa matchbiljetter till samtliga Romas hemmamatcher. Under säsongen får du även chansen att delta i events som arrangeras kring Roma. Utförligare information om föreningens stadgar och styrelse finns under respektive flik på hemsidan.